Эпизод 8
Як винайшли першу гасову лампу?
Що таке гасова лампа? За яких обставин вона була створена і чому іноді її називать керосинова?
Березень 1853 року. Місто Львів. У вікні місцевої аптеки, яка мала назву «Під золотою зіркою» і розташовувалась на вулиці Коперника, перехожі помітили дуже яскраве світло, яке заповнило все приміщення. Як метелики летять на світло, до аптеки стали заходити люди, щоб поцікавитися що відбувається. На той час для освітлення приміщень використовувались свічки або оливлі лампи, тому світло, яке було у декілька разів яскравіше за них, виглядало як справжє диво. Так люди побачили першу у світі гасову лампу!
Її винахідники, Ян Зег та Іґнатій Лукасевич, за наполяганням свого шева — власника аптеки Петра Міколяша — намагалися добути з нафти спирт.
Але результат їх роботи виявився зовсім іншим — нова методика дистиляції та очищення нафти! Також у результаті експерименту, вони зрозуміли, щос гас, або керосин, який залишається після дистиляції, можна використовувати як сировину для ламп освітлення. До речі, гас і керосин — це одне і теж саме.
Перші експерименти з гасовими лампами призводили до потужних вибухів у лабораторії. Але залучений до роботи Адам Братковський удосконалив винахід. Дякуючи йому лампа стала безпечнішою та працювала без кіптяви.
І вже через кілька місяців, хірурги львівського шпиталю провели термінову операцію вночі завдяки гасовим лампам, які освітлювали операційну.
Львів тих часів був у складі Австрійської імперії, тож цілком логічно, що спочатку гасові лампи почали шикоро використовуватись у Австрії. У її столиці — Відні — ними почали освітлювати вокзали, державні установи, лікарні, університети. Поступово гасові лампи ставали більш поширеніші і в інших країнах.
На їх популярність впливали два освновних фактори. Перший — ціна. У ті часи обсяги видобутку нафти зростали, тому гас, який був побічним продуктом її переробки, можна було купити дешево. Другий фактор — оригінальний зовнішній вигляд. Зі зростанням попиту, відкривалося все більше і більше фабрик з виробництва гасових лапм. Конкурентна перевага була у тих виробництв, які розробляли для ламп власний оригінальний дизайн та випускали лімітовані серії до свят.
У музеї газової промисловості Польщі, названого на честь Іґнатія Лукасевича, зберігається колекція, яка налічує близько чотирьох тисяч екземплярів лапм різних форм, дизайну та розрімів. У Львові також діє музей-ресторація «Гасова лямпа» з власною колекцією гасових ламп та пам’ятником їх винахідникам.
Не дивлячись на те, що завершується перша чверть 21 століття, винаходом Зега і Лукасевича до сьогодні користується майже третина людства!
Текст: Сергей Фомкин
Фактчек: Кира Орлова