Эпизод 3
Перші друковані книги в Україні
Де була надрукована перша україномовна книга? Як тиражували книги до появи друкарських верстатів? Та чому історики й досі сперечаються про те, хто був започаткував першу типографію в Україні?
До виникнення друкарства у книжному світі панувала рукописна книга. Шлях її розвитку був довгим та не зовсім простим. Книги писались та вишкрябувались на глині, корі дерев, шкірі тварин, бамбукові, шовку.
З розвитком технологій, людство знайшло більш придатний матеріал. Ним став папір! Папір впевнено зайняв своє місце у книговиданні із-за своєї зручності. Він замінив всі матеріали для написання книг. Але то був кропіткий труд, який займав багато сил та часу.
Книги писались від руки чорнилами, фарбами та олівцями. Перед писанням розлініювались сторінки та визначались поля. Після написання доводилось чекати, поки висохне фарба. І лише потім аркуші зшивались вручну та книга вважалась завершеною. Часу це забирало дуже багато і таке поняття як тиражування навіть уявити було важко.
Але з винаходом друкувальних верстатів створення книги стало значно простішим і доступнішим. За короткий час можна було зробити багато відбитків письмових знаків за допомогою тиснення. Україну «ноу-хау» тодішніх часів також не оминуло.
Офіційно прийнято вважати, що першу друкарню в Україні заснував Іван Федоров. Діяла вона у п’ятидесятих роках 16-го століття. Хоча маються факти, що перша друкарня у Львові існувала ще з середини 15-го століття. Збереглися неточні відомості, у яких сказано, що у 1460 році львівський буржуа Степан Дропан подарував одному з монастирів свою друкарню в якості матеріальної підтримки. Але жодної книги від тої друкарні не збереглося. Тож ми не знаємо, чи була вона дійсно першою українською друкарнею. А ось від друкарні Федорова навпаки — зберіглося понад півтисячі примірників.
Іван Федоров мав чималий досвід у друкарській справі. До приїзду у Львів він працював у друкарні в Москві та білоруському містечку Заблудові. Набравшись досвіду, він вирішив відкрити власне підприємство та бути не тільки друкарем, а ще й видавцем.
Львів для заснування друкарні ним було обрано не випадково. То було велике торговельно-промислове і культурне місто. Приїхавши до Львова та повідомивши про намір започаткувати власну друкарню, Федоров отримав допомогу від ремісників, крамарів та представників нижчого духовенства. Вони надавали йому житло, позичали йому значні суми грошей, допомагали налагодити зв’язки.
У 1574-ому році Федоров видав першу на українських землях книгу — збірку біблійних обопідань під назвою «Апостол». Львівський «Апостол» був видрукуваний тиражем в 1 200 примірників. Кожен з яких мав 278 аркушів. На сьогодні збереглося близько 100 екземплярів, які є в усіх найбільших книгозбірнях України — у Києві, Львові, Харкові та Дніпрі. А також у збірках Росії, Білорусії, Польщі, Болгарії та США.
Того ж самого року Іван Федоров надрукував перший у Східній Європі підручник — Буквар. Його створення пов’язане з освітніми планами міщан, які поступово підіймали рівень своїх шкіл. Федоровський Буквар було внесено до програми культурно-освітніх заходів, намічених міщанами Львова та інших міст України.
Декількома роками пізніше, по запрошенню Князя Острозьського, Іван Федоров переїздить до Острога. Там ще з більшою інтенсивністю розгортається його видавничо-друкарська діяльність. Друкарський верстат вдосконалюється, відливаються нові шрифти, вирізьблюються багато нових прикрас для друку книжок.
У 1580 році Іван Федоров надрукував «Новий завіт», а у 1581 вийшла з друку відома Острозька Біблія. Її текст надрукований дрібним шрифтом, який застосовувався в усіх наступних Острозьких виданнях. За технікою друку Острозька Біблія є однією з визначних пам'яток нашої стародавньої книжкової продукції. Над її виданням старанно працював не тільки Федоров, а й велика кількість перекладачів, художників, палітурників та інших майстрів. Це був один із визначних шедеврів давньоукраїнського друкарства.
За словами сучасників федоровські верстати по своїм можливостям на 100 років випереджали ті, які використовувались пізніше. А деякі історики порівнюють появу друкарських верстатів Федорова з появою компьютерів у нашому сучасному житті.
Наступним важливим етапом у розвитку друкарень на території України стало заснування Лаврської друкарні, яка була створена у Києво-Печерській Лаврі і стала першою в історії Києва. Найперше видання Лаври було «Часослов» у 1616 році. Книга являла собою церковне видання, що вміщувало чималу збірку молитов. Нею користувались священики та церковні читці.
Таким чином можемо сказати, що Львів, Острог та Київ стали першими містами, де українське друкарство набирало своїх обертів. А ось хто став засновником друкарства в Україні точно невідомо й донині. Чи був то Степан Дропан? Чи все ж таки Іван Федоров зі своїми крутими оновленими верстатами? Без сумнівів можна тільки сказати, що розвиток друкарства в Україні став одним зі способів збереження найціннішої інформації про нашу культуру та нашу історію.
Текст и фактура: Ольга Каракай
Редактор: Сергей Фомкин